YOUNG LIVING: Bazylia olejek eteryczny (Ocimum basilicum) | Basil Essential Oil, 15 ml

Bazylia olejek eteryczny (Ocimum basilicum) | Basil Essential Oil, 15 ml

Cena: 154.00 PLN

  • Dostępność: w magazynie

Nazwa Bazylia (Ocymus basilicum) pochodzi od greckiego słowa basileum (król). Roślina ta była wysoko ceniona i być może dlatego uznano ją za „króla roślin", olejek z Bazylii stanowił natomiast jeden ze składników święconego oleju, którym namaszczano królów. Sir John Parkinson pisze w swoim herbarzu o bazylii: „Zapach rzeczywiście jest tak wspaniały, że jest godzien królewskiego domu". Roślina ta jest dziś nadal wysoko ceniona w wielu krajach jako przyprawa aromatyczna i ziele lecznicze. W Grecji znana jest pod wieloma nazwami ludowymi, np. jako „radość gór" lub „chłopięca radość". Doniczki z bazylią umieszcza się w greckich kościołach u stóp ołtarzy.

Bazylia rośnie dziko w całym basenie Morza Śródziemnego, zwłaszcza na słonecznych zboczach, i występuje w wielu odmianach, różniących się wysokością pędów, kolorem liści. Firma Young Living hoduje Bazylię na swojej farmie w Hiszpanii. Liście mogą być ciemnozielone lub jaśniejsze, pokryte meszkiem, wąskie lub wydłużone. Zapachy różnych odmian Bazylii również różnią się od siebie - przypominają aromat kopru lub estragonu. Bazylia używana w aromatoterapii ma bladoróżowe kwiaty, pokryte meszkiem owalne liście, a jej swoisty, charakterystyczny zapach przypomina trochę zapach tymianku, ale jest „cieplejszy" i trochę bardziej korzenny. Choć roślinę tę spotyka się w basenie Morza Śródziemnego i wielu innych częściach Europy, to wywodzi się ona jednak z Azji, gdzie ma (szczególnie w Indiach) swoją długą historię jako ziele lecznicze.

Olejek aromatyczny z bazylii jest żółtawy, a jego aktywne czynniki zawierają metylokawikol (od czterdziestu do pięćdziesięciu procent) oraz linalol, cyneol, eugenol, pinen i kamforę.

Bardzo silnie działa anty-skurczowo, antywirusowo, antybakteryjnie, anty zapaleniowo i rozluźniająco zwłaszcza na przykurczone zmęczone mięśnie.

Bazylii używano od czasów starożytnych jako środka leczącego infekcje dróg oddechowych, niestrawność i żółtaczkę. Niektórzy autorzy uważają ją za afrodyzjak. Do XVI w. była szeroko rozpowszechniona w postaci proszku do wdychania, jako lek przeciw bólom głowy, migrenom, przeziębieniom głowy (np. zatok). Jako proszek do wdychania miała ,,oczyszczać głowę"! Dziś, w przypadkach bólów głowy, używa się olejku z bazylii przede wszystkim do inhalacji. Bazylia jest doskonałym środkiem na wszelkie dolegliwości związane z głową. Bazylia działa rozjaśniająco na umysł, jest więc dobra przy przemęczeniu psychicznym. Naprawdę jest olejkiem „podnoszącym na duchu" (jeden z pierwszych zielarzy powiedział o niej, że „przegania z serca melan­cholię").

Najpowszechniej używa się Bazylii przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach związanych z układem oddechowym, łącznie z za­paleniem oskrzeli, płuc i kokluszem oraz stanami gorączkowymi. Działa również przeciwskurczowo - stąd jej zastosowanie przy trudnościach trawiennych. Może także służyć do delikatnego masażu brzucha przy skąpych, lecz bolesnych miesiączkach. Olejek z Bazylii nie jest zbyt często stosowany do masażu w czystej postaci, łączy się go raczej z innymi olejkami, zwłaszcza z lawendowym, i jest wówczas doskonały na zmęczone, napięte, przepracowane mięśnie. Szczególnie zalecany sportowcom, tancerzom i innym ludziom bardzo aktywnym fizycznie.

Nieco rzadsze, ale warte uwagi zastosowanie olejku z Bazylii to: kompresy przeciw przekrwieniu piersi, środek na owrzodzenia jamy ustnej i infekcje dziąseł. Polecamy zapoznanie się z odpowiednimi technikami nakładania olejków, robienia kompresów itp.

Bazylia jest co prawda tonizującym i stymulującym olejkiem, ale używana w nadmiarze powoduje zupełnie odwrotne efekty. Używana do kąpieli może wywołać swędzenie i podrażnienie nadwrażliwej skóry, rozcieńczona ma jednak pożyteczne działanie: poprawia wygląd skóry.

Produkty powiązane:

Dyfuzor ultradźwiękowy DEWDROP | magia-urody.pl

Dyfuzor ultradźwiękowy DEWDROP

SZCZEGÓŁY

Kapsułki roślinne NPcaps™ | 250 sztuk | magia-urody.pl

Kapsułki roślinne NPcaps™ | 250 sztuk

SZCZEGÓŁY

Szklany kroplomierz | 6 sztuk | magia-urody.pl

Szklany kroplomierz | 6 sztuk

SZCZEGÓŁY

Etui ochronne na olejki eteryczne. | magia-urody.pl

Etui ochronne na olejki eteryczne.

SZCZEGÓŁY

AromaGlide Roller, aplikator kulkowy, 10 sztuki | magia-urody.pl

AromaGlide Roller, aplikator kulkowy, 10 sztuki

SZCZEGÓŁY

Mieszanka 6 olejów roślinnych V-6 Enhanced Vegetable Oil, 236 ml | magia-urody.pl

Mieszanka 6 olejów roślinnych V-6 Enhanced Vegetable Oil, 236 ml

SZCZEGÓŁY

FARMY YOUNG LIVING, więcej..

FARMY YOUNG LIVING | magia-urody.pl

Niedawno firma Young Living obchodziła 20 rocznicę powstania.


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY.

Nasz numer ID w Young Living: 1476605 i link do formularza rejestracji: tu link

DO NASZEGO PUNKTU WE WROCŁAWIU: SYNAPSE [1-piętro] w CH Marino, ul.Paprotna 7, WROCŁAW